Zemsta - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt II

Scena 1
Pokój Cześnika, ten sam, co na początku aktu I. Cześnik przypatruje się spoza stołu wchodzącym – Papkinowi i Wacławowi. Dzielny sługa jak zwykle rozpoczyna chwalić się swym męstwem w boju z mularzami, nie zwracając uwagi na złośliwe docinki chlebodawcy, który widział doskonale, że Papkin całą bitwę stał z tyłu i o bohaterstwie swojego sługi od dawna ma własne zdanie. Ten zaś rzuca na szalę najpoważniejszy atut – uprowadzenie jeńca z pola bitwy.

Cześnikowi jednak ani w głowie zatrzymywanie domniemanego komisarza Rejenta. Każe mu wracać i powiadomić swego pana, że w razie jeszcze jednej zaczepki “wytnie kozła pod obłokiem”. Wacław jednak odejść nie chce i nieśmiało namawia Cześnika do zgody, na co słyszy:
“Ja – z nim w zgodzie? Mocium panie, wprzódy słońce w miejscu stanie, wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda”.
I rozeźlony wspomnieniem o jakiejkolwiek zgodzie z Rejentem, wychodzi.

Scena 2
Wacław zostaje z Papkinem, tłumacząc mu, że mimo decyzji Cześnika w niewoli i tak zostanie. Papkin przypomina sobie, jak to brał tysiące jeńców i rozlewał rzeki krwi, ale w tym przypadku gotów jest zadowolić się małym okupem. Upór “jeńca” jest jednak stanowczy, więc Papkin bojąc się gniewu Cześnika postanawia wypuścić Wacława za darmo. Wacław jednak upiera się przy zostaniu.

Dopiero brzęk złota w sakiewce Wacława tłumi obawy Papkina. Wacław pokazując sakiewkę mówi “Będzie twoim…” i dopowiada: “ale darmo nikt nie daje” – oczekuje, że w zamian Papkin pozwoli mu zostać u Cześnika. “Komisarz” Rejenta przyznaje się na dodatek do miłości do Klary, co zupełnie wytrąca Papkina z równowagi i niszczy jego dobre samopoczucie, szczególnie, że Wacław zapowiada, że w razie zdrady poczęstuje go kulką z wiatrówki. Wcześniej ujawnia, że naprawdę jest synem Rejenta i żąda, by Papkin sprawił, aby przyjęto go do służby u Cześnika.

Zrezygnowany bohater utarczki z mularzami martwi się ujawnionym przed chwilą rywalem i jego groźbami. Pociesza go tylko dobrze wypchana sakiewka.

Scena 3
Klara, która słyszała całą rozmowę, zgadza się na pozostanie Wacława w zamku Cześnika, uważając nawet, że może da się stryja jakoś obłaskawić, gdyż przed chwilą wraz z Podstoliną oświadczyli sobie miłość. Klara radzi Wacławowi zjednanie sobie Podstoliny czułymi słowy i wychodzi, aby zaprosić wdówkę do kochanka.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zemsta - cytaty
2  Charakterystyka bohaterów Zemsty
3  Znaczenie i uniwersalizm ZemstyKomentarze
artykuł / utwór: Zemsta - streszczenie


 • Książka jest strasznie głupia sami pijacy hazardziści,zabójcy,matoły,głupki, tak to na początku można skumać tę książkę napisał ją jakaś fleja i teraz jest lekturą jak te inne badziewstwa hary poterek narnia itd same bajki i mity a dawniej był np dywizjon 303 to była książka prawdziwa powinniśmy czytać o tym co było naprawde a nie fikcyjnie pomyślcie jak wogóle jeszcze potraficie myśleć po tej książce
  gaga (justyna40 {at} onet.pl)

 • troche sie pogubilam , moglo na poczatku byc wyjasnione kto kim jest bo mozna sie potracic :P czytalam kasiazke jakies 2 lata temu i musialam sobie ja powtorzyc .. nie kumam o co chodzi z podstolina i waclawem za bardzo :/
  Agnieszka (niemam {at} haha.pl)

 • Hai ^^ Streszczenie jest super.Choć mam dopiero 13 lat ( 1 gimn) już tę książkę przerabiam i muszę przyznać że nic z niej nie rozumiałam.Ale teraz jest gitess...xdd
  Aneta ()

 • Super streszczenie ! Książkę przeczytałam , ale teraz wiem o co w niej chodzi !!! Książka nawet jest fajna !!! :) Ale lepsze jest opracowanie bo krótsze !!!
  Misia (vania2412 {at} wp.pl)

 • Świetne streszczenie. Jest bardzo dokładne. Wszystkie wątki są. Przynajmniej teraz wiem o co chodzi w tej lekturze:) Nie jest taka zła jak mi się wydawało na początku:)
  ASiA (ajszaczek {at} o2.pl)

 • Witam. Nazywam się Zuzanna Figłowska, mam 19 lat. Bardzo ciekawa książka. Trzeba przyznać, że jesteście bardzo ciekawi-tak samo, jak ta książka. Pozdrawiam, Zuzanna.
  Zuzanna (Nie wiem co to takiego...)

 • Nie przeczytałam do końca ale wiem że może okazać się najlepszym streszczeniem jakie kiedykolwiek przeczytałam.Zemsta nie jest łatwa lekturą do zrozumienia ale gdy przeczytasz streszczenie to sama lub sam się przekonasz pa pa buziaczki dla wszystkich:-)pozdro.
  magda (madziula {at} buziaczekpl)

 • To jest najlepsze streszczenie jakie dotąd czytałam :) Polecam wszystkim ! naprawdę warto :) zrozumiałam wszystko ! są tu naprawdę bardzo ważne rzeczy ogólnie jest tu wszystko czego trzeba :)
  Magda (gabii2223 {at} op.pl)

 • ssuper to bo ksiazki ni przeczytalam.. to jest b. dobre bo w ksiazce ja k zaczelam czytac na poczatku to nic ne wiedzialam a teraz WIEM trochee dziex zatio pozdoówkiii bu$$iole;*;*
  moniiaaaa (moniaaa99 {at} onet.pl)

 • bardzo przydatne to jest dla tych co książki nie przeczytali ale ja przeczytalem książke ale wole streszczenie zawsze czytać pozdrawiam i zachęcam do przeczytania
  Anonim (gracjanz5 {at} onet.pl)

 • Warto przeczytać opracowanie. Ja przeczytałam książkę, ale nie wszystko rozumiałam. Teraz dzięki temu tekstowi rozjaśniło mi się. Zachęcam do przeczytania i książki i streszczenia. Wszystko w nim jest.
  Lili ()

 • Świetne streszczenie. Przeczytałam lekturę raz, ale niewiele z niej zrozumiałam, a po przeczytaniu streszczenie dokładnie wiem, o co chodziło w każdym akcie i w każdej scenie. Wielkie dzięki :)
  A. ()

 • bardzo fajne streszcenie:) po przeczytaniu książki nie rozumiałam nic a teraz choć trochę z tego wiem:):) gratuluję autorce takiego przydatnego streszczenia:):)
  senilapink (agichan_zabka {at} wp.pl)

 • Gdy przeczytałam "Zemste" nic z niej nie zrozumiałam, ale po przeczytaniu tego streszczenia wiem juz bardzo wiele i co najwazniejsze ROZUMIEM :):):)
  Dosia ;) ()

 • Ja to ogolnie nie lubie lektur ale ta to juz normalnie przegiecie :/ jak ja mam to czytc jak wogole nie wiem o co w tym chodzi??? no sorry ale ja nie znam tych staropolskich slow mogliby chociaz to przetlumaczyc na jakis normalny jezyk ;/
  ola (olka_13 {at} onet.eu)


Tagi: