Zemsta - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt II

Scena 1
Pokój Cześnika, ten sam, co na początku aktu I. Cześnik przypatruje się spoza stołu wchodzącym – Papkinowi i Wacławowi. Dzielny sługa jak zwykle rozpoczyna chwalić się swym męstwem w boju z mularzami, nie zwracając uwagi na złośliwe docinki chlebodawcy, który widział doskonale, że Papkin całą bitwę stał z tyłu i o bohaterstwie swojego sługi od dawna ma własne zdanie. Ten zaś rzuca na szalę najpoważniejszy atut – uprowadzenie jeńca z pola bitwy.

Cześnikowi jednak ani w głowie zatrzymywanie domniemanego komisarza Rejenta. Każe mu wracać i powiadomić swego pana, że w razie jeszcze jednej zaczepki “wytnie kozła pod obłokiem”. Wacław jednak odejść nie chce i nieśmiało namawia Cześnika do zgody, na co słyszy:
“Ja – z nim w zgodzie? Mocium panie, wprzódy słońce w miejscu stanie, wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda”.
I rozeźlony wspomnieniem o jakiejkolwiek zgodzie z Rejentem, wychodzi.

Scena 2
Wacław zostaje z Papkinem, tłumacząc mu, że mimo decyzji Cześnika w niewoli i tak zostanie. Papkin przypomina sobie, jak to brał tysiące jeńców i rozlewał rzeki krwi, ale w tym przypadku gotów jest zadowolić się małym okupem. Upór “jeńca” jest jednak stanowczy, więc Papkin bojąc się gniewu Cześnika postanawia wypuścić Wacława za darmo. Wacław jednak upiera się przy zostaniu.

Dopiero brzęk złota w sakiewce Wacława tłumi obawy Papkina. Wacław pokazując sakiewkę mówi “Będzie twoim…” i dopowiada: “ale darmo nikt nie daje” – oczekuje, że w zamian Papkin pozwoli mu zostać u Cześnika. “Komisarz” Rejenta przyznaje się na dodatek do miłości do Klary, co zupełnie wytrąca Papkina z równowagi i niszczy jego dobre samopoczucie, szczególnie, że Wacław zapowiada, że w razie zdrady poczęstuje go kulką z wiatrówki. Wcześniej ujawnia, że naprawdę jest synem Rejenta i żąda, by Papkin sprawił, aby przyjęto go do służby u Cześnika.

Zrezygnowany bohater utarczki z mularzami martwi się ujawnionym przed chwilą rywalem i jego groźbami. Pociesza go tylko dobrze wypchana sakiewka.

Scena 3
Klara, która słyszała całą rozmowę, zgadza się na pozostanie Wacława w zamku Cześnika, uważając nawet, że może da się stryja jakoś obłaskawić, gdyż przed chwilą wraz z Podstoliną oświadczyli sobie miłość. Klara radzi Wacławowi zjednanie sobie Podstoliny czułymi słowy i wychodzi, aby zaprosić wdówkę do kochanka.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątek miłosny w Zemście - miłość Wacława i Klary
2  Aleksander Fredro - biografia
3  Rodzaje komizmu - dlaczego się śmiejemy gdy czytamy ZemstęKomentarze
artykuł / utwór: Zemsta - streszczenie


 • Asia() jeśli ,,Zemsta " ci sie nie podoba to nie obrazaj Fredrego bo ciekawe jaką ksiązkę byś ty napisała w tamtych czasach moze o telefonie komórkowym :d bo chyba na to cie teraz stać idiotko . Jeśli napiszesz tyle ksiażek co Fredro to już nie bedziesz idiotka (y)
  Jula (julianowac {at} interia.pl)

 • Bardzo dziekuje.Podziwiam ludzi, ktorzy cos soba reprezentuja. Chodze do szkoly dla uczniow przebywajacych za granica. Zaliczajac dwie szkoly (jedna polska i druga w kraju pobytu)mam bardzo duzo pracy i nie zawsze udaje sie wszystko wykonac na szostke. To streszczenie bardzo mi pomoglo. Jeszcze raz dziekuje. Pozdrawiam.
  Aga (aga.krawczyk17 {at} wp.pl)

 • no masakra z tą książką ...! Nie czytajcie jej! JA obejrzałam film... z trudem ... i to mi wystarczy. A świat przedstawiony spisałam stąd :D Pozdrawiam ... ;*
  ja ()

 • Czemu wy nie czytacie takich lektur? Przecież ,,Zemsta,, Fredry to jedna z lepszych książek jakie w życiu przeczytacie. Do tego nie jest to lektura ani obszerna, ani wymagająca od czytelnika zbyt wiele skomplikowanych refleksji. Wstyd mi za przyszłe pokolenie.
  Monika ()

 • Bardzo dziękuję ! Czytałam to pięć minut przed wyjściem do szkoły bo niestety bardzo dużo czytam, lecz ta lektura nie bardzo mi się spodobała, głównie wyrażenia i zwroty. Tutaj ujęte zostało zrozumialszym językiem. O dziwo , dostałam najwyższą ocenę z klasy ! Dotąd czytałam wszystkie lektury i dostawałam niższe oceny , a tu wystarczy tylko dobre streszczenie . Jeszcze raz bardzo dziękuję , polecam i pozdrawiam .
  Wiktoria (wikaazuzaa {at} op.pl)

 • dzięki przyda się, chętnie bym przeczytał i książkę, ale nie miałem czasu i dla tego czytałem streszczenie dość długie, lecz konkretne i teraz wszystko wiem co i jak dzięki
  norbert (mlynarski_norbert {at} wp.pl)

 • Ojej, dziękuję te streszczenie mi bardzo pomogło . Gdyby nie to, to pewnie bym jedynkę dostała a tak to coś zrozumiałam .; ) Gdy zobaczyłam książkę to powiedziałam sobie, że jej nigdy nie przeczytam . Bardzo nie lubię takiego "dziwnego" języka . Ale powiem szczerze, że streszczenie się bardzo fajne okazało . Pozdrawiam .; ))
  Natalia (natalia.103 {at} tlen.pl)

 • "Zemsta - - gaga (justyna40 {at} onet.pl) Książka jest strasznie głupia sami pijacy hazardziści,zabójcy,matoły,głupki, tak to na początku można skumać tę książkę napisał ją jakaś fleja i teraz jest lekturą jak te inne badziewstwa hary poterek narnia itd same bajki i mity a dawniej był np dywizjon 303 to była książka prawdziwa powinniśmy czytać o tym co było naprawde a nie fikcyjnie pomyślcie jak wogóle jeszcze potraficie myśleć po tej książce" Ty głupia jesteś. Książek nie czyta si e przeciez, zeby same fakty poznawa, tylko: 1. Dla przyjemności 2. Poznawania nowych słów itp.
  Asia ()

 • nie no jak dla mnie ksiazka jest fajna jednakze nie wciagla mnie az tak bardzo. i chyba nie skusze sie do przeczytania jej po raz drugi. pozdrawiam calusnie:***
  Majka (...)

Tagi: