Zemsta - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt IV

Scena 1
Akcja dramatu powraca do Cześnikowej strony zamku. Cześnik ogląda karabelę. Dyndalski trzyma dwie inne, asystuje mu kucharz Perełka. Omawiają przygotowywania do weselnej uczty. Umawiają się, że stół ozdobią litery M. H. – Maciej, Hanna – imiona nowożeńców oraz napis Vivat. Załatwiwszy sprawy stołu Cześnik zastanawia się, czemuż to Papkin tak długo nie wraca i stwierdza, że Rejent “siedzi jak lis w jamie”. Dynalski pragnąc przypodobać się panu tłumaczy, że Rejent się go przestraszył. Cześnik przypomina, jakich przewag jego szabla była świadkiem za czasów konfederacji barskiej – i pod Słonimem, i Podhajcami, i Berdyczowem, i w innych miejscach.

Scena 2
Wraca Papkin, nieco poobijany, ale swym zwyczajem opowiada jak to natarł uszu Rejentowi, a że przeciwnik to podstępny, omal nie był zmuszony wyciągać z pochwy Artemizy. Cześnik gani Papkina za kłamstwa i rad by wiedzieć, z czym naprawdę poseł wraca. Słysząc, że sługa częstowany był winem sugeruje, iż pewnie zatrutym. Wprawia to Papkina w panikę: już go coś pali wewnątrz… Dobywa Rejentowy list, z którego Raptusiewicz dowiaduje się o zdradzie Podstoliny. W ogromnej złości postanawia zemścić się na Rejencie.

Scena 3
Zrozpaczony Papkin maca się po brzuchu w obawie przed zatruciem. Dyndalski pociesza go, ale radzi na wszelki wypadek posłać po księdza.

Scena 4
Papkin rzuca się na krzesło w przeczuciu nadchodzącej śmierci i biadoli nad rychłym końcem swojego życia. Te wszystkie biadolenia i obawy są oczywiście znacznie przesadzone. Papkin płacząc spisuje swój testament.

Scena 5
Cześnik wpada na nowy koncept, ale musi dopaść Wacława. Papkin niczym się już nie interesuje, pisząc testament.

Raptusiewicz postanawia zwabić Wacława do siebie przy pomocy sfingowanego listu od Klary do ukochanego. Pisać pod dyktando ma Dyndalski. Jest to jedna z najzabawniejszych scen komedii. Cześnik używa bez przerwy swojego ulubionego przerywnika “mocium panie”, zaś Dyndalski każde słowo wiernie zapisuje, krasząc przy tym papier kleksami. Mniemany list Klary zaczyna się tak:
“Proszę bardzo, mocium panie, mocium panie na wezwanie mocium panie wziąć w sposobie mocium…”
Cześnik wyrywa Dyndalskiemu papier, drze go i rozkazuje pisać od nowa. W końcu postanawia wysłać kogoś do Wacława osobiście, ale orientuje się, że nikt go w tej części zamku nie zna. Papkin obojętnym głosem człowieka stojącego już nad grobem wyjaśnia, że owszem był tu przecież rano Wacław i przedstawił się jako komisarz Rejenta. On, Papkin, milczał, bo dostał złoto, ale teraz i tak go to już nie interesuje, bo
“kto już na pół w grobie stoi, twego gniewu się nie boi”.
Zamiast listu postanawia więc Cześnik wysłać do Wacława służącą Rózię, aby namówiła syna Rejenta do przyjścia niby na wezwanie Klary i zełgała, że pana nie ma w domu. A kiedy rybka haczyk połknie, zaczajeni ludzie mają Wacława porwać i doprowadzić do Cześnika.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji Zemsty
2  Charakterystyka bohaterów Zemsty
3  Geneza Zemsty FredryKomentarze
artykuł / utwór: Zemsta - streszczenie


 • Książka jest strasznie głupia sami pijacy hazardziści,zabójcy,matoły,głupki, tak to na początku można skumać tę książkę napisał ją jakaś fleja i teraz jest lekturą jak te inne badziewstwa hary poterek narnia itd same bajki i mity a dawniej był np dywizjon 303 to była książka prawdziwa powinniśmy czytać o tym co było naprawde a nie fikcyjnie pomyślcie jak wogóle jeszcze potraficie myśleć po tej książce
  gaga (justyna40 {at} onet.pl)

 • troche sie pogubilam , moglo na poczatku byc wyjasnione kto kim jest bo mozna sie potracic :P czytalam kasiazke jakies 2 lata temu i musialam sobie ja powtorzyc .. nie kumam o co chodzi z podstolina i waclawem za bardzo :/
  Agnieszka (niemam {at} haha.pl)

 • Hai ^^ Streszczenie jest super.Choć mam dopiero 13 lat ( 1 gimn) już tę książkę przerabiam i muszę przyznać że nic z niej nie rozumiałam.Ale teraz jest gitess...xdd
  Aneta ()

 • Super streszczenie ! Książkę przeczytałam , ale teraz wiem o co w niej chodzi !!! Książka nawet jest fajna !!! :) Ale lepsze jest opracowanie bo krótsze !!!
  Misia (vania2412 {at} wp.pl)

 • Świetne streszczenie. Jest bardzo dokładne. Wszystkie wątki są. Przynajmniej teraz wiem o co chodzi w tej lekturze:) Nie jest taka zła jak mi się wydawało na początku:)
  ASiA (ajszaczek {at} o2.pl)

 • Witam. Nazywam się Zuzanna Figłowska, mam 19 lat. Bardzo ciekawa książka. Trzeba przyznać, że jesteście bardzo ciekawi-tak samo, jak ta książka. Pozdrawiam, Zuzanna.
  Zuzanna (Nie wiem co to takiego...)

 • Nie przeczytałam do końca ale wiem że może okazać się najlepszym streszczeniem jakie kiedykolwiek przeczytałam.Zemsta nie jest łatwa lekturą do zrozumienia ale gdy przeczytasz streszczenie to sama lub sam się przekonasz pa pa buziaczki dla wszystkich:-)pozdro.
  magda (madziula {at} buziaczekpl)

 • To jest najlepsze streszczenie jakie dotąd czytałam :) Polecam wszystkim ! naprawdę warto :) zrozumiałam wszystko ! są tu naprawdę bardzo ważne rzeczy ogólnie jest tu wszystko czego trzeba :)
  Magda (gabii2223 {at} op.pl)

 • ssuper to bo ksiazki ni przeczytalam.. to jest b. dobre bo w ksiazce ja k zaczelam czytac na poczatku to nic ne wiedzialam a teraz WIEM trochee dziex zatio pozdoówkiii bu$$iole;*;*
  moniiaaaa (moniaaa99 {at} onet.pl)

 • bardzo przydatne to jest dla tych co książki nie przeczytali ale ja przeczytalem książke ale wole streszczenie zawsze czytać pozdrawiam i zachęcam do przeczytania
  Anonim (gracjanz5 {at} onet.pl)

 • Warto przeczytać opracowanie. Ja przeczytałam książkę, ale nie wszystko rozumiałam. Teraz dzięki temu tekstowi rozjaśniło mi się. Zachęcam do przeczytania i książki i streszczenia. Wszystko w nim jest.
  Lili ()

 • Świetne streszczenie. Przeczytałam lekturę raz, ale niewiele z niej zrozumiałam, a po przeczytaniu streszczenie dokładnie wiem, o co chodziło w każdym akcie i w każdej scenie. Wielkie dzięki :)
  A. ()

 • bardzo fajne streszcenie:) po przeczytaniu książki nie rozumiałam nic a teraz choć trochę z tego wiem:):) gratuluję autorce takiego przydatnego streszczenia:):)
  senilapink (agichan_zabka {at} wp.pl)

 • Gdy przeczytałam "Zemste" nic z niej nie zrozumiałam, ale po przeczytaniu tego streszczenia wiem juz bardzo wiele i co najwazniejsze ROZUMIEM :):):)
  Dosia ;) ()

 • Ja to ogolnie nie lubie lektur ale ta to juz normalnie przegiecie :/ jak ja mam to czytc jak wogole nie wiem o co w tym chodzi??? no sorry ale ja nie znam tych staropolskich slow mogliby chociaz to przetlumaczyc na jakis normalny jezyk ;/
  ola (olka_13 {at} onet.eu)


Tagi: