Zemsta - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt IV

Scena 1
Akcja dramatu powraca do Cześnikowej strony zamku. Cześnik ogląda karabelę. Dyndalski trzyma dwie inne, asystuje mu kucharz Perełka. Omawiają przygotowywania do weselnej uczty. Umawiają się, że stół ozdobią litery M. H. – Maciej, Hanna – imiona nowożeńców oraz napis Vivat. Załatwiwszy sprawy stołu Cześnik zastanawia się, czemuż to Papkin tak długo nie wraca i stwierdza, że Rejent “siedzi jak lis w jamie”. Dynalski pragnąc przypodobać się panu tłumaczy, że Rejent się go przestraszył. Cześnik przypomina, jakich przewag jego szabla była świadkiem za czasów konfederacji barskiej – i pod Słonimem, i Podhajcami, i Berdyczowem, i w innych miejscach.

Scena 2
Wraca Papkin, nieco poobijany, ale swym zwyczajem opowiada jak to natarł uszu Rejentowi, a że przeciwnik to podstępny, omal nie był zmuszony wyciągać z pochwy Artemizy. Cześnik gani Papkina za kłamstwa i rad by wiedzieć, z czym naprawdę poseł wraca. Słysząc, że sługa częstowany był winem sugeruje, iż pewnie zatrutym. Wprawia to Papkina w panikę: już go coś pali wewnątrz… Dobywa Rejentowy list, z którego Raptusiewicz dowiaduje się o zdradzie Podstoliny. W ogromnej złości postanawia zemścić się na Rejencie.

Scena 3
Zrozpaczony Papkin maca się po brzuchu w obawie przed zatruciem. Dyndalski pociesza go, ale radzi na wszelki wypadek posłać po księdza.

Scena 4
Papkin rzuca się na krzesło w przeczuciu nadchodzącej śmierci i biadoli nad rychłym końcem swojego życia. Te wszystkie biadolenia i obawy są oczywiście znacznie przesadzone. Papkin płacząc spisuje swój testament.

Scena 5
Cześnik wpada na nowy koncept, ale musi dopaść Wacława. Papkin niczym się już nie interesuje, pisząc testament.

Raptusiewicz postanawia zwabić Wacława do siebie przy pomocy sfingowanego listu od Klary do ukochanego. Pisać pod dyktando ma Dyndalski. Jest to jedna z najzabawniejszych scen komedii. Cześnik używa bez przerwy swojego ulubionego przerywnika “mocium panie”, zaś Dyndalski każde słowo wiernie zapisuje, krasząc przy tym papier kleksami. Mniemany list Klary zaczyna się tak:
“Proszę bardzo, mocium panie, mocium panie na wezwanie mocium panie wziąć w sposobie mocium…”
Cześnik wyrywa Dyndalskiemu papier, drze go i rozkazuje pisać od nowa. W końcu postanawia wysłać kogoś do Wacława osobiście, ale orientuje się, że nikt go w tej części zamku nie zna. Papkin obojętnym głosem człowieka stojącego już nad grobem wyjaśnia, że owszem był tu przecież rano Wacław i przedstawił się jako komisarz Rejenta. On, Papkin, milczał, bo dostał złoto, ale teraz i tak go to już nie interesuje, bo
“kto już na pół w grobie stoi, twego gniewu się nie boi”.
Zamiast listu postanawia więc Cześnik wysłać do Wacława służącą Rózię, aby namówiła syna Rejenta do przyjścia niby na wezwanie Klary i zełgała, że pana nie ma w domu. A kiedy rybka haczyk połknie, zaczajeni ludzie mają Wacława porwać i doprowadzić do Cześnika.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie i uniwersalizm Zemsty
2  Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta
3  Konstrukcja akcji w ZemścieKomentarze
artykuł / utwór: Zemsta - streszczenie


 • Asia() jeśli ,,Zemsta " ci sie nie podoba to nie obrazaj Fredrego bo ciekawe jaką ksiązkę byś ty napisała w tamtych czasach moze o telefonie komórkowym :d bo chyba na to cie teraz stać idiotko . Jeśli napiszesz tyle ksiażek co Fredro to już nie bedziesz idiotka (y)
  Jula (julianowac {at} interia.pl)

 • Bardzo dziekuje.Podziwiam ludzi, ktorzy cos soba reprezentuja. Chodze do szkoly dla uczniow przebywajacych za granica. Zaliczajac dwie szkoly (jedna polska i druga w kraju pobytu)mam bardzo duzo pracy i nie zawsze udaje sie wszystko wykonac na szostke. To streszczenie bardzo mi pomoglo. Jeszcze raz dziekuje. Pozdrawiam.
  Aga (aga.krawczyk17 {at} wp.pl)

 • no masakra z tą książką ...! Nie czytajcie jej! JA obejrzałam film... z trudem ... i to mi wystarczy. A świat przedstawiony spisałam stąd :D Pozdrawiam ... ;*
  ja ()

 • Czemu wy nie czytacie takich lektur? Przecież ,,Zemsta,, Fredry to jedna z lepszych książek jakie w życiu przeczytacie. Do tego nie jest to lektura ani obszerna, ani wymagająca od czytelnika zbyt wiele skomplikowanych refleksji. Wstyd mi za przyszłe pokolenie.
  Monika ()

 • Bardzo dziękuję ! Czytałam to pięć minut przed wyjściem do szkoły bo niestety bardzo dużo czytam, lecz ta lektura nie bardzo mi się spodobała, głównie wyrażenia i zwroty. Tutaj ujęte zostało zrozumialszym językiem. O dziwo , dostałam najwyższą ocenę z klasy ! Dotąd czytałam wszystkie lektury i dostawałam niższe oceny , a tu wystarczy tylko dobre streszczenie . Jeszcze raz bardzo dziękuję , polecam i pozdrawiam .
  Wiktoria (wikaazuzaa {at} op.pl)

 • dzięki przyda się, chętnie bym przeczytał i książkę, ale nie miałem czasu i dla tego czytałem streszczenie dość długie, lecz konkretne i teraz wszystko wiem co i jak dzięki
  norbert (mlynarski_norbert {at} wp.pl)

 • Ojej, dziękuję te streszczenie mi bardzo pomogło . Gdyby nie to, to pewnie bym jedynkę dostała a tak to coś zrozumiałam .; ) Gdy zobaczyłam książkę to powiedziałam sobie, że jej nigdy nie przeczytam . Bardzo nie lubię takiego "dziwnego" języka . Ale powiem szczerze, że streszczenie się bardzo fajne okazało . Pozdrawiam .; ))
  Natalia (natalia.103 {at} tlen.pl)

 • "Zemsta - - gaga (justyna40 {at} onet.pl) Książka jest strasznie głupia sami pijacy hazardziści,zabójcy,matoły,głupki, tak to na początku można skumać tę książkę napisał ją jakaś fleja i teraz jest lekturą jak te inne badziewstwa hary poterek narnia itd same bajki i mity a dawniej był np dywizjon 303 to była książka prawdziwa powinniśmy czytać o tym co było naprawde a nie fikcyjnie pomyślcie jak wogóle jeszcze potraficie myśleć po tej książce" Ty głupia jesteś. Książek nie czyta si e przeciez, zeby same fakty poznawa, tylko: 1. Dla przyjemności 2. Poznawania nowych słów itp.
  Asia ()

 • nie no jak dla mnie ksiazka jest fajna jednakze nie wciagla mnie az tak bardzo. i chyba nie skusze sie do przeczytania jej po raz drugi. pozdrawiam calusnie:***
  Majka (...)

Tagi: