Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Rodzaje komizmu - dlaczego się śmiejemy gdy czytamy Zemstę

Największym walorem „Zemsty” jest niewątpliwie komizm. Aleksander Fredro wykorzystał w komedii trzy rodzaje komizmu:

 • komizm sytuacyjny – związany jest z umieszczeniem akcji dzieła w starym zamczysku i sporem między nienawidzącymi się sąsiadami o niszczejący mur graniczny. Komizm sytuacyjny uwidacznia się również w poszczególnych scenach komedii, takich jak: dyktowanie listu przez Cześnika, scena oświadczyn Papkina czy też spisywania przez niego testamentu.

 • komizm postaci – wiąże się przede wszystkim z kreacją postaci Cześnika Raptusiewicza, Rejenta Milczka i Papkina. Autor nadał im charakterystyczne nazwiska, uwypuklające cechy ich charakteru. Bohaterowie ci śmieszą odbiorcę swym sposobem bycia, zachowaniem i wyglądem zewnętrznym.
 • komizm słowny – wyłania się z wypowiedzi bohaterów, którzy mają swoje ulubione powiedzonka i często wplatają je w tok wypowiedzi.


 • W „Zemście” postacią, która zespala w swej kreacji wszystkie wspomniane rodzaje komizmu, jest Papkin, niewątpliwie jedna z najciekawszych i najbardziej barwnych postaci dzieła.
  autor:

  Dorota Blednicka -  Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
  Komentarze
  artykuł / utwór: Rodzaje komizmu - dlaczego się śmiejemy gdy czytamy Zemstę

   Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


   Imię:
   E-mail:
   Tytuł:
   Komentarz:
    

   Tagi:
   Zemsta - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

   Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
   reklama, kontakt - Polityka cookies