Konstrukcja akcji w Zemście - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Osią konstrukcyjną Zemsty jest konflikt dwóch czołowych postaci: Cześnika i Rejenta. Konflikt ten zasadzał się na kwestiach ekonomicznych (ożenek z bogatą Podstoliną byłby dla obu szlachciców korzystnym interesem) oraz różnicach społecznych, dzielących bohaterów (Cześnik zajmował stosunkowo wysokie miejsce w tabeli urzędów szlacheckich, Rejent – zdecydowanie niższe). Podejście do sprawy konfliktu jest jednak groteskowe, co zostało pokazane poprzez komiczne sprzeczności:

  • Cechy charakteru Cześnika i Rejenta – zestawione ze sobą na zasadzie sprzeczności, co wzmaga komizm,
  • Posiadanie wspólnego domostwa, z którego żaden z mieszkańców nie myśli się wyprowadzić. Przypomina to słynną bajkę Fredry Paweł i Gaweł. Spór o mur graniczny wygląda iście groteskowo. Rejent chce naprawić mur, aby odgrodzić się od sąsiada. Cześnik protestuje, choć przecież i jemu powinno zależeć na odgrodzeniu się od znienawidzonego Milczka. Cześnik protestuje więc dla samego protestowania, spór nie jest właściwie sporem o mur, ale o prawo do jego naprawy. Obaj bohaterowie są zawzięci, wyolbrzymiają każdy drobiazg i nie chcą ustąpić.
  • Umieszczenie bohaterów w starym zamczysku – autor kazał swoim bohaterom, ludziom sobie współczesnym, zamieszkiwać zamek sprzed kilku wieków. Uzyskał przez to efekt dla komedii ważny: komiczny kontrast – kontrast pomiędzy "poetyckością" miejsca akcji a "prozaicznością" zamieszkujących to historyczne miejsce postaci.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zemsta - streszczenie
2  Rodzaje komizmu - dlaczego się śmiejemy gdy czytamy Zemstę
3  Plan wydarzeń ZemstyKomentarze: Konstrukcja akcji w Zemście

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-21 17:03:07

dzieki przydalo mi sie!!!!a wiecie co mialam napisac????? oto temat: Rozwiń w formie listu lub opowiadania "gdyby to wydarzylo sie mnie" wybierz dowolna scene z Zemsty i przeniesz nią w czasy współczesne!!!!dzieki


2018-09-10 18:46:25

ciekawa stronka...przydała mi sie=)szkoda że nie ma planu wydarzeń...akurat mi potrzebny...


2018-08-30 17:49:18

ta strona jest świetna!!!


2009-02-17 16:47:25

ta strona jest zajebiaszcza, pomogła mi w przepracowaniu tej książki. Jestem w klasie 1 gimnazjum, nauczyciel zapowiedział nam sprawdzian z z tej książki, ale jestem pewna że mi pójdzie spoko sprawdzian bo opracowanie jest zrozumiale opisane. Tera rozumiem o co w tej książce chodzi. dzIeKi i pOzdRowIOnkAa;))


2007-10-17 19:37:48

SPOX!!!!!! Dopiero teraz rozumie o co chodzi.Dzięki tej stronce mapisze dobrze test sprawdzający znajomość lektury.Sama książka nie dokładnie była prze ze mnie zrozumiana.Teraz jarze!!! Pozdro!!!
Streszczenia książek
Tagi: