Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Treść Zemsty ma swe źródło w autentycznym konflikcie. Otóż gdy w 1828 roku Fredro ożenił się z Zofią Skarbkową, otrzymał w posagu m.in. połowę starego zamku w Odrzykoniu. Druga należała do innej rodziny. Przeglądając papiery otrzymanego majątku znalazł akta procesowe właścicieli zamku z XVII wieku. Byli nimi Piotr Firlej i Jan Skotnicki. Firlej zajmował zamek dolny, zaś słynny z pieniactwa Skotnicki – górny.

Firlej, jako wojewoda, uważał Skotnickiego za niegodnego siebie sąsiada i dokuczał mu jak mógł. Napastowany rewanżował się, kierując rynny na dolny zamek. Wojewoda napadał z kolei na robotników naprawiających mur i niszczył zalewające go rynny. Skończyło się oczywiście w trybunale. Skotnicki proces wygrał, ale kres zatargowi położył dopiero ślub syna wojewody Piotra Firleja z kasztelanką, Zofią Skotnicką.

Literackie tworzywo Fredro miał zatem pod ręką. Zemstę napisał w roku 1833, jako twórca już czterdziestoletni, mający w dorobku sporo komedii i innych utworów. Prapremiera Zemsty odbyła się w 1834 roku we Lwowie, edycja książkowa miała miejsce dopiero cztery lata później, w 1838.

Słowo “zemsta” było używane za czasów Fredry w kontekście “zemsta na wrogu”, dlatego carska cenzura nakazała po warszawskiej premierze w sierpniu 1845 r. rozszerzyć tytuł na “Zemsta na mur graniczny”.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Geneza Zemsty Fredry

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-04 22:07:24

Książka jest fajna. Lecz przeczytałem ją na szybko i nie zrozymiałem za wiele.Dzięki stronce napisałem prace domowa. Dobrze że takie strony istnieją.


2018-09-19 19:36:10

Po raz pierwszy „Zemsta” została wystawiona w Teatrze Miejskim (pod dyrekcją Jana Nepomucena Kamińskiego w budynku „pofranciszkańskim)17 lutego 1834 roku. taka ciekawostka ;)


2018-09-13 21:42:11

Wow! Ogólnie bardzo fajna stronka:) Nie przeczytałam tego bo... bo mi się nie chciało;p Streszczenie, geneza, opracowanie na pewno pomogą mi przy omawianiu lekturki w szkole:)
Streszczenia książek
Tagi: